FIND THE ANSWERS

5lbs of cashews are mixed with 5lbs of walnuts. if walnuts cost $8.50/lbs and cashews cost $6.00/lbs, what is the cost of 1lb of the mixture?

Answer this question

Do you know the correct answer? Make money answering questions! Join now.
  • 5lbs of cashews are mixed with 5lbs of walnuts. if walnuts cost $8.50/lbs and cashews cost $6.00/lbs, what is the cost of 1lb of the mixture?


Answers