FIND THE ANSWERS

How many pounds of nuts for $9 per lb and raisins for $3 per lb should a person combine to get 240 lb of a trail mix selling for $5 per lb?

Answer this question

Do you know the correct answer? Make money answering questions! Join now.
  • How many pounds of nuts for $9 per lb and raisins for $3 per lb should a person combine to get 240 lb of a trail mix selling for $5 per lb?


Answers

... how many pounds of nuts selling at 6.00 lb ... lb. and raisins at 3.00 lb. should be combined to obtain 60 lbs of trail mix selling for 5.00 lb? ...
Read more
Positive: 51 %
How many pounds of nuts for $9 per lb and raisins for $3 per lb should a person combine to get 240 lb of a trail mix selling for $5 per lb?
Read more
Positive: 48 %

More resources

9 (5(7) + 3 (−2) + (11 ... Renting the ice-skating rink for a birthday party costs $200 plus $4 per person. ... 3 5 + 1 6 To combine these fractions, ...
Read more
Positive: 51 %
Understanding 9/11 ... person SIGN IN; Full text of "Mathematics Course 2"
Read more
Positive: 46 %
Sure Way To Lose 10 Pounds In 5 Days; How Many ... Im 240 Pounds How Can I Lose Weight; How Many Carbs ... calories per. Don't get the ...
Read more
Positive: 32 %
$3.99/lb **Luggage: $9.99: $4.99/lb ... Per Item ; Books, VHS videotapes : $13.99 : $5.99* CDs, ... Shipping Rates to Asia & Pacific Islands;
Read more
Positive: 9 %

Show more results